Oturum Aç  |  Hesap Aç
 
 
 
 
  
 
Hac Nedir?

Hac Ne Demektir?

Hac, sözlükte yönelmek, ziyaret etmek anlamına gelir. Dini bir terim olarak Hac; yılın belli günlerinde yani Kameri aylardan Zilhicce ayında kurallarına uygun şekilde ihram denilen örtüye bürünerek Arafat Vakfesi yapmak (ayakta durmak) ve Kâbe’ yi Tavaf etmektir. Bu Kutsal görevleri Hac niyeti ile yerine getiren kimseye de Hacı denir.

Hac Niçin Yapılır?

Hac amacı İslamın 5 şartını yerine getirebilmek ve Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, Peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi yaparak, mutlu olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda Allah’ın buyruklarını yerine getirmekle onun sevgisini kazandığımız gibi, verdiği nimetlerden dolayı da şükretmiş oluruz. Çünkü Allah sevgiye, saygıya ve ibadet edilmeye lâyık tek varlıktır.

İslâm’ın 5 temel şartından biri olan Hac ibadeti, hem mal, hem de bedenle yapılan tek ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa Hac ibadetini yapmaları Farz' dır. Yüce Allah Kur’an’da: “Yoluna gücü yetenlerin Allah’ın evi (Kâbe)i Hac ve ziyaret etmeleri, insanlar üzerinde Allah’ın bir Hakkı’dır.” (Ali İmran Suresi Ayet 97) buyurmuştur. Peygamberimiz de Haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak bildirmiş, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir.

Hac Kimlere Farzdır?

Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ ın hayatında bir kez Hac yapması Farz' dır.

Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:

1.Hür, ergin ve akıllı olmak.
2.Hac'ca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak.
3.Hac'ca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak.
4.Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak.
5.Sağlıklı olmak.
6.Yol güvenliği bulunmak.

Allah-ü Teâlâ (cc) Hazret-i Âdem’i (A.S.) Cennetten yeryüzüne indirirken:
“Ben, seninle birlikte, Arş'ımın etrafında olduğu gibi, etrafında tavaf edilecek! Arşımın yanında Namaz kılındığı gibi yanında Namaz kılınacak bir Beyt-i Şerifi de indiriyorum.” buyurdu.
Hazret-i Nuh (as) zamanındaki tufanda bu Kâbe semâ'ya kaldırıldı Peygamberler haccetmek istiyorlar fakat Kâbe’nin yerini bilemiyorlardı.
“Allah-ü Teâlâ Hazreti İbrahim’i oraya yerleştirdi. O da Kâbe’nin yerini tayin edip Hira, Sebir, Lübnan, Tür ve Hayr dağlarından taşlarını getirdi (Oğlu İsmail'le birlikte) Kâbe’nin binasını kurdu.” (Tergib ve Terhib)
Hac kelimesi sözlükte; saygı duyulan büyük ve önemli bir şeye yönelmek, ziyaret etmek, bir yere gidip-gelmek anlamlarını taşır. Bir fıkıh terimi olarak; imkânı olan Müslümanların belirlenmiş zaman içinde (Kameri aylardan Zilhicce ayında) Kabe, Arafat, Müzdelife ve Mina’da belli dini görevleri, şart ve usulüne uygun olarak yerine getirmek suretiyle yapılan ibadeti ifade eder. Bunların hepsine birden hac törenleri anlamında “Menâsikü’l-Hac” denir. Bu kutsal yerleri belirli zamanlarda ziyaret eden kimseye “Hacı” denir.
İslam’ın beş temel esaslarından biri olan hac; İslam’ın evrenselliğini, birlik ve beraberliğini, ırk, renk, cinsiyet, dil, ülke ve kültür ayrımı olmadan müminlerin kardeşlik ve eşitliğinin temsil edildiği bir ibadettir.
Peygamberimiz de Haccı Müslümanlığın beş esasından biri olarak saymış, yapılışını bizzat uygulayarak Müslümanlara öğretmiştir.
“İslam beş temel üzerine kurulmuştur. Allah’tan başka ilah bulunmadığına ve Muhammed’in (S.A.V.) Allah’ın elçisi olduğuna şahadet etmek, Namazı dosdoğru kılmak, Ramazan'da Oruç tutmak, Zekâtı vermek ve Hacca gitmektir.”
Hac hem mal, hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Maddi durumu iyi olanların ömürlerinde bir defa Hac ibadetini yapmaları Farz'dır. Diğer yapılan Hac ibadetleri ise nafile Hac'dır.
Hac ibadeti Hac vaktinde yapılır. Hac vakti, Arefe ve Kurban Bayramı günleridir. Hac ayları ise, Şevval ve Zilkade ayları ile Zilhiccenin ilk on günüdür. Tavaf, vakfe gibi ibadetler, Şevval ve Zilkade aylarında değil, sadece, Arefe ve Kurban Bayramı günleri yapılır. Hac ayları, Hac ile ilgili diğer fiillerin yapılması gereken aylardır.
 
 
 
 KURUMSAL UMRE HAC ALTERNATİF TURLAR GALERİLER OTELLER İLETİŞİM 
 
  Hakkımızda
 Görevlilerimiz
 İş Ortaklarımız
 Ekibimiz
 Sertifikalarımız
 İnsan Kaynakları
 Duyurular & Haberler
  Umre Turları
 Ramazan Umresi
 Kudüs Bağlantılı Umre
 Umre Yolcu Sözleşmesi
 Umre Rehberi
 Umre Nasıl Yapılır?
 Vize Evrakları
 Örnek Umre Programı
  Hac Programları
 Hac Nedir?
 Hac Nasıl Yapılır?
  Kudüs Turu
 Bosna Turu
 Endülüs Turu

YURTİÇİ TURLAR

     Karadeniz Turları
     Gap Turları
     Çanakkale Turu
     Kapadokya Turu
  Online Kataloglar
 Broşürler
 Fotoğraflar
 Videolar
  Mekke Otelleri
 Medine Otelleri
 Kudüs Otelleri
 İslami Oteller
 Yurtiçi Oteller
  Merkez
 Şubelerimiz
 Online Ödeme
 Hurma
 
 
 
 
          
Bütün hakları saklıdır. Copyright © 2016 Çiçek Turizm Gizlilik & Güvenlik